Results 1 to 3 of 3

Thread: İstanbul Metro System

 1. #1
  Golden Member

  Status
  Offline
  Join Date
  Oct 2006
  Posts
  221
  Liked
  0 times
  Rep Power
  0

  Default İstanbul Metro System

  Üsküdar-Ümraniye-Dudullu-Çekmeköy Metrosu geliyor...

  İstanbul’u demir ağlarla ören Büyükşehir Belediyesi, Üsküdar-Altunizade-Ümraniye-Dudullu-Çekmeköy Metrosu için ihaleye çıkıyor.

  İstanbul’da toplu taşıma ağını genişletmek için yapılan çalışmalara bir yenisi daha ekleniyor. Anadolu yakasının ikinci metro ağı olan Üsküdar-Altunizade-Ümraniye-Dudullu-Çekmeköy Metrosu ihale aşamasına geldi. Büyükşehir Belediyesi tarafından daha önce temeli atılan Kadıköy-Kartal Metrosu, 4. Levent-Darüşşafaka Metrosu ve Otogar-Bağcılar Hafif Metrosu’nda inşaat çalışmaları hızla sürüyor.

  Anadolu yakasının trafik sorununa önemli ölçüde çözüm getirecek olan Üsküdar-Altunizade-Ümraniye-Dudullu-Çekmeköy Metro Projesi’nin inşaatın başlamasından sonra 4 yılda tamamlanması hedefleniyor. 5 ayrı noktadan karşılıklı olarak başlatılacak metro kazısı için 24 saat esasına göre çalışılacak.

  Toplam 17 kilometrelik bir uzunluğa sahip olacak Üsküdar-Ümraniye-Dudullu-Çekmeköy Metrosu, Üsküdar vapur iskelesi önünden başlayacak. Capitol Alışveriş Merkezi, Altunizade, Çamlıca, Kısıklı, Ümraniye, Alemdağ, Dudullu Şile Yolu Kavşağı ve Çekmeköy güzergahında çalışacak.

  Delme tünel teknolojisi ile yapılacak olan metroda 2 kilometre depo alanı ve 16 adet istasyon bulunacak. Çalışmalar tamamen yerin altında sürdürüleceği için trafik sıkışıklığı ve çevreye hiçbir rahatsızlık verilmeyecek. Saatte tek yönde 45 bin yolcu taşıyacak olan metroda 6 dizili vagonlar kullanılacak. Üsküdar-Dudullu-Çekmeköy Metrosu’nun ihale tarihinin 10 gün içinde belirlenmesi planlanıyor

  http://www.ibb.gov.tr/tr-TR/Haberler...?HaberId=23409


  can somebody make a future metro(adn the other things) map of istanbul?

 2.   
   
 3. #2
  Golden Member

  Status
  Offline
  Join Date
  Oct 2006
  Posts
  221
  Liked
  0 times
  Rep Power
  0

  Default

  Otogar-Bağcılar-Olimpiyat Stadı Metrosu 2008 yılı sonuna hazır…

  Yapımı hızla devam eden Otogar-Bağcılar-Başakşehir-Olimpiyat Stadı Metrosu’nu basın mensuplarıyla gezen Başkan Topbaş, hattı 2008 yılı sonunda hizmete almayı hedeflendiklerini belirterek, “İstanbul’u demir ağlarla örüyoruz. Bu yıl toplam 44 kilometrelik Bakırköy-Beylikdüzü ve Üsküdar-Çekmeköy Metro Hatlarının da ihalesini yapıyoruz. 2012'de İstanbul ulaşımında erişilebilirlik sağlanacak ve trafik nefes alacak” dedi.

  İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, basın mensuplarıyla birlikte yapımı devam eden Otogar-Bağcılar-İkitelli-Başakşehir Olimpiyat Stadı Metrosu’nu gezerek çalışmaları denetledi. Başkan Kadir Topbaş ve kalabalık bir gazeteci gurubu raylı taşıyıcıyla Esenler Şantiyesi’nden metro tünel inşaatına girerek bir saat süren bir yolculuk yaptılar. Gezi sırasında İstanbul’daki ulaşım ve özellikle raylı sistem çalışmalarıyla ilgili detaylı bilgiler veren Kadir Topbaş, “İstanbul’da ulaşım adına ciddi çalışmalarımız var. Ama vatandaşımız sadece yüzeydeki çalışmaları görüyor. Yüzeydekinden çok daha fazlası yerin altında hızla devam ediyor. Şu anda 52 kilometre mevcut raylı sistem hattımız var. 72 kilometrelik raylı sistem inşaatı da devam ediyor. Bugün gezdiğimiz Otogar-İkitelli-Olimpiyat Stadı Hattı 22 kilometre ve burayı 2008 yılı sonunda bitirerek hizmete açmayı hedefliyoruz. Bu projenin amacı Olimpiyat Stadı, İkitelli ve Başakşehir’i raylı sistemle şehre bağlamak. İstanbul’u yeraltından demir ağlarla örmeyi ve ulaşım sorununu çözmeyi azmettik. Bunu başaracağımıza inanıyorum” diye konuştu.

  Göreve geldiklerinden bu yana İstanbul’da 1 milyon nüfus artışı olduğunu ve 520 bin yeni aracın trafiğe çıktığını vurgulayan Kadir Topbaş, “İstanbul’un nüfusu ve araç sayısı bizim ulaşım yatırımlarımızla yarışıyor. Ama bu yarışı biz kazanacağız. İstanbul Ulaşım Master Planı’nı çözdük. Yaptığımız planlama çalışmalarında Marmara Bölgesi’nin tamamını kapsayan ve deniz ulaşımını çok iyi kullanılır hale getiren bir ulaşım ağı oluşturuyoruz. İnanıyorum ki gelecekte İstanbul’da ulaşım sorunundan bahsedilmeyecek. Biliyorsunuz trafik sorunu dünyanın hiçbir kentinde tam anlamıyla çözülmüyor. Ama bir insan bir yere rahatlıkla gidebilmeli. Biz bu sorunu çözerek erişilebilirliği sağlayacağız” dedi.

  “Olimpiyat Stadı’ndaki 100 bin kişi 20 dakikada metro ile şehre aktarılacak…”
  Otogar-Bağcılar-Olimpiyat Stadı Metrosu’nun Esenler girişinden başlayıp Kirazlı1 İstasyonu’na kadar 5.5 kilometre hafif metro olarak inşa edilecek ve buradan başlayan 16.5 kilometrelik İkitelli-Olimpiyat Stadı Metrosu’na entegre olacak. Toplam 22 kilometre uzunluğundaki hatta çift tünel sistemiyle yaklaşık 50 kilometre metro kazısı gerçekleştirilecek. 2005 yılında başlayan çalışmalar kapsamında şu ana kadar Esenler Şantiyesi’nden Bağcılar’a doğru iki delme makinesiyle (TBM) 1900 metrelik kazı çalışması tamamlandı. Günde ortalama 15 metre kazının yapıldığı hatta Mart ve Mayıs aylarında devreye girecek iki delme makinesi de ters istikametten tünel kazmaya başlayarak çalışmayı hızlandıracak.

  Kirazlı1 İstasyonu’ndan başlayacak metro sistemi ise Mahmutbey, İSTOÇ, İkitelli, İMES Sanayi Sitesi’ne ulaşacak. Buradan itibaren 2 ayrı yol izleyecek olan metro hattının birincisi Başakşehir Konutları’na, diğeri de Olimpiyat Stadı’na uzanacak. Çift tüp olarak inşa edilen metro ve hafif metro hattında toplam 16 istasyon bulunacak. Esenler’de Aksaray-Havalimanı Hafif Metrosu ile entegre olacak Otogar-Bağcılar-İkitelli-Başakşehir Olimpiyat Stadı Metrosu’nun İkitelli’ye kadar Esenler, Menderes, Çinçin, Bağcılar, Kirazlı1, Kirazlı, Mahmutbey, İSTOÇ, İkitelli Güney Sanayi İstasyonlarından oluşuyor. Burada ikiye ayrılan metro hattının Olimpiyat Stadı bölümü Halkalı Yolu, Viyadük, Olimpiyat Parkı ve Araç Deposu duruklarından oluşuyor. Başakşehir Hattı’nda ise İkitelli Sanayi2, İkitelli Sanayi, Başak Konutları1 ve Başak Konutları4 İstasyonları yer alacak.

  Bağcılar’dan Bakırköy sahiline kadar da metro…
  Otogar-Bağcılar-Olimpiyat Stadı Metrosu’na Kirazlı1 İstasyonu’nda entegre olacak yaklaşık 9 kilometrelik Bağcılar-Bakırköy Metro Hattı’nın ihale hazırlıklarını sürdürdüklerini belirten İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, şöyle konuştu; “Bu hattı Bakırköy sahilinde İDO iskelesine entegre edeceğiz. Ayrıca Yenikapı-İncirli Metrosu için de hazırlık yapıyoruz. Bakırköy’den Bağcılar, Başakşehir ve Olimpiyat Köyü’ne kadar uzanacak metro çalışması bir ileriki aşamada Başakşehir’den devam ederek Küçükçekmece, Ispartakule ve Avcılar’ı geçerek Ambarlı’daki deniz ulaşımına entegre olacak. Bu yakada Çatalca’dan Silivri’ye kadar uzanan bir raylı sistem ağı planladık. Bu yıl toplamda 44 kilometrelik Bakırköy-Beylikdüzü ve Üsküdar-Çekmeköy Metro Hatlarının ihalesini yaparak oralarda da çalışmalara başlayacağız. 2012’de bitirmeyi planladığımız bu hatları iki-üç parçaya bölerek ayrı müteahhitlere yaptırıp daha hızlı bir şekilde tamamlanmasını sağlayacağız. İstanbul için toplam 560 kilometre raylı sistemi projelendirdik. Bu raylı sistem ağı tamamlandığında İstanbul’da ulaşım problemi kalmayacak. Vatandaşlarımızı kentin her tarafına araçsız gidebilecek, Silivri’den, Kartal’dan,
  Çatalca’dan, Beykoz’dan yüzeye çıkmadan istediği yere ulaşabilecek  http://www.arkitera.com/news.php?act...sItem&ID=14682

 4. #3
  meow's Avatar
  Senior Member

  Status
  Offline
  Join Date
  Sep 2006
  Location
  İstanbul
  Posts
  1,675
  Liked
  0 times
  Rep Power
  12

  Default


Bookmarks

Posting Permissions

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts
 •  
SkyScraperLife.Com 2006-2017

World Building Database

Download: Fast, Fun, Awesome - Web Stats