Results 1 to 5 of 5
Like Tree1Likes

Thread: İzmir Gemiler

 1. #1
  Moderator

  Status
  Offline
  Join Date
  Aug 2013
  Posts
  1,126
  Liked
  302 times
  Blog Entries
  1
  Rep Power
  5

  Default İzmir Gemiler

  Dünyada karbon kompozit malzemeyle üretilen en büyük yolcu gemisi Çakabey, ilk kez İzmirlilerle buluştu. İhale sürecinde yaşadıkları engellemeleri hatırlatan Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, “Her türlü baskıya, manipülasyona rağmen başardık” diye konuştu. Başkan Kocaoğlu, “Herkes duysun! Bütün sırrımız şudur: İhaleleri şeffaf yapıyoruz. 100 liralık işi yüzde 20-30 fiyat kırarak 75 liraya yapıyoruz. 100 liralık işi 300 liraya yaptırmıyoruz.” Mevcut yolcu gemilerinden çok daha süratli olan İzmir yemi gemileri, yakıt sarfiyatında da yarı yarıya avantajlı.

  İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin deniz ulaşımının geliştirilmesi amacıyla sipariş verdiği 15 yeni yolcu gemisinden ilki olan “Çakabey” İzmirlilere tanıtıldı. Önümüzdeki günlerde körfezde seferlerine başlayacak olan Çakabey, görenleri kendisine hayran bıraktı.

  Savunma, havacılık ve uzay teknolojisinde kullanılan karbon kompozit malzeme ile yapılan ve İzmir’de merakla beklenen yüksek performanslı ilk yolcu gemisinin kente gelişi nedeniyle düzenlenen törende konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, gemilerin ihale sürecinde karşılaştıkları soruları hatırlattı.
  Medyaya yansıyan haberlerde 'adrese teslim', 'skandal gemi ihalesi' ve ‘Türk Loydu devre dışı bırakıldı’ gibi ibarelerin yer aldığını söyleyen Başkan Aziz Kocaoğlu, benzer bir süreci kazıcı gemilerin alımında da yaşadıklarını dile getirerek, “Kazıcı gemi ihalesini Ata Sanayi’nde bir mühendis arkadaşımız aldı. Ve yaptı. Diğer gemiyi de yine Tuzla Tersanesi'nden bir vatandaşımız aldı ve yaptı. Yeni yolcu gemilerimizin birinci ihalesinde, şu andaki İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı ‘Karbon kompozit gemilerin aleyhinde bir uyarıyı yaptık, saç olması lazım, çelik, alüminyum olması lazım. Bu karar yanlıştır. Biz bu kararı Büyükşehir Belediye Başkanına bildirdik' dedi.
  Bize böyle bir karar bildirilmedi. Biz buralardan geçtik. Birinci ihalemize çeşitli nedenlerden dolayı kimse girmedi. Türkiye Cumhuriyeti insanlarının her biri bir cevherdir, kahramandır. Bize de bu gemileri yapacak bir kahraman gerekiyordu. Onu da bulduk. Özata Denizcilik gerçekten kahramanlık yapmıştır. Her türlü baskılara, manipülasyonlara rağmen ihaleye girmiş, almış ve denizcilik sektöründe ‘yapamayacaklar’ dedikodularını da göğüsleyerek sonlandırmıştır” dedi.

  El insaf!
  Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, amacının seçim yarışında diğer adaylar ile eşit koşullarda, centilmence yarışmak olduğunu vurgulayarak, “Sayın aday ile 17 Aralık öncesindeki koşullarla yarışmak istiyorum. Bunu istediğim için, 17 Aralık’tan sonraki konulara hiç değinmiyorum. Eşit şartlarda yarışalım. O zamandan bu tarafı, genel siyasetçilerin ve vatandaşlarımızın değerlendirmesine bırakalım. Dün bir konuşmasında 'Genel başkanı konuştu, kendisi konuşmadı' demiş. Konuşmamamın nedeni; konuşamayacağımdan, genel siyaseti bilmediğimden, herhangi bir şeyden çekindiğimden değil. Konuşmamamın nedeni centilmence yarış olmasını istediğimden, eşit şartlar altında yarışmak istediğimden, mücadele etmek istediğimdendir. Biz kuralları eşit olan yarışı seviyoruz” şeklinde konuştu.
  Son günlerde etrafta ‘Beceriklidir, beceriksizdir, öyle beceririz, böyle beceririz’ gibi sözler dolaştığının altının çizen Başkan Aziz Kocaoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Perşembe günü sayın genel başkanımız geldi. Türkiye'nin en büyük çamur çürütme ve kurutma tesisini açtık. Yatırımın bedeli 61 milyon 500 TL. Orada da bir aklı evvel çıkmış, temel kazıklarının deniz sularından etkilendiğini, depremde çökeceğini söylemiş. O arkadaşın ne olduğunu, kim olduğunu, nasıl manipülasyon yaptığını biz de biliyoruz, herkes de biliyor. Bir şeyi beğenmeyebilirsin, eleştirebilirsin ama el insaf.”

  İşte bizim sırrımız

  Konuşmasında Türkiye'nin en büyük fuar alanını İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığına dikkat çeken Başkan Aziz Kocaoğlu, önümüzdeki bir ay içinde yapılan, süren, törenle açılışı yapılan, temeli atılan Büyükşehir projelerinin maliyetinin 1.5 milyar TL’yi bulduğunu söyledi. Başkan Kocaoğlu şöyle devam etti: “Bu beceriksizlik oluyor, başka türlü çalışmak becerikli oluyor. Bütün sırrımız şudur. Herkes duysun: Bir tek duruşumuz var. İhaleleri şeffaf yapıyoruz. Bütün yükleniciler yarışa giriyorlar. 100 liralık işi yüzde 20-30 fiyat kırarak yapıyoruz. 100 liralık işi 75 liraya yapıyoruz. 100 liralık işi 300 liraya yaparsanız siz bir iş yaparsanız, biz ise üç-dört iş yaparız. Büyükşehir'in sırrı budur.
  İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin koskoca Türkiye Cumhuriyeti hükümetinden daha fazla yatırım yapmasının sırrı budur. Bu, iyi bilmektir. Bu, düzgün durmak; finansı, belediyeyi, kenti yönetmektir. Bu, kendini 24 saat hiç bir çıkar gözetmeden kente vakfetmektir. Onu bunu kayırmadan siyaset yapmaktır. Onu bunu kayırmadan belediye başkanlığı yapmaktır. Biz 700 milyon TL'ye Aliağa-Menderes'i yaptık. 90 milyon TL’ye metronun Bornova ayağını yaptık. Şu ana kadar harcadığımız 373 milyon TL’lik Üçkuyular –Üçyol hattı var. Torbalı'ya gitmek için 65 milyon TL'lik yatırımı saymadım.
  Bir belediye eğer kredi notu olarak merkezi hükümetin 6-7 basamak üzerindeyse ve belediye kalkıp ' Ben bu kente merkezi hükümetten daha fazla, onun 11 senede bu kente yaptığından 1 milyar daha fazla yatırım yaptım’ diyebiliyorsa ve bunu devletin rakamları ile ispat edebiliyorsa, bu hükümet 11 yılda 5 milyar 300 milyon TL'lik yatırım yaptığı kentte, 5 milyarlık özelleştirme adı altında gayrimenkul sattıysa ve İzmir 2012 yılında bu merkezi hükümete 37.5 milyar TL vergi verdiyse, zaten siz bu kente şaşı bakıyordunuz, sonra öbür gözünüzü de kıstınız, 2011’den sonra ise kör bakıyorsunuz demektir. Dava budur. Konu budur!”

  Sektörde yeni bir sayfa açıldı
  İzmir’in gemilerinin Yalova’da inşasını gerçekleştiren ÖZATA Tersanesi Yönetim Kurulu Başkanı Özdemir Ataseven ise konuşmasına İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’na teşekkür ederek başladı. İzmir’in gemilerinin Türk gemi inşaat sektörüne yeni bir ufuk açtığını söyleyen Ataseven, “Başlangıçta, Türkiye’de bu projenin gerçekleştirilemeyeceği ile ilgili kuvvetli önyargılarla karşılaşmıştık. Bu özel gemiler sizlerin de bildiği üzere oldukça az sayıda ülke tarafından imal edilebilen karbon kompozit gövdeli yolcu gemileridir. Sanırım bugün artık önyargıları tamamen ortadan kaldırdık. Türkiye’de çalıştığımızda, inandığınızda her şeyi yapabileceğimizi gösterebildiğimiz yeni bir sayfa açtık” dedi.

  Dünyanın en büyük karbon kompozit yolcu gemisi
  Karbon kompozit gövdeli katamaran tipte inşa edilmiş Çakabey’in halen dünyada, bu yöntem ve malzeme kullanılarak imal edilmiş en büyük yolcu gemisi olduğunu vurgulayan Ataseven şöyle devam etti: ”Gövdesinin oluştuğu hafif malzemeden dolayı, yüksek hızlara ulaşılması için, benzer tipte gemilerle kıyaslandığında çok daha düşük güçte makine kuvvetleri yeterlidir. Bu özelliği, gemimizi tasarruflu yaptığı kadar, aynı zamanda egzoz emisyonları göz önüne alındığında bir o kadar da çevreci yapmaktadır.
  Çakabey, modern bir kentin insanlarının beklentilerini karşılayabilecek kadar konforlu, engelli vatandaşlarımızın rahatlıkla kullanabileceği kadar sosyal bir anlayışla üretilmiştir. Vurgulamak istediğim ayrı nokta da; bu proje sayesinde Türk gemi inşa sanayi yeni bir segmentte adını tüm dünyaya duyurmaya başlamış olmasıdır. Çakabey Türk denizciliğinin çıtasını yükseltmiştir. Sadece örnek şehrimiz İzmir’i değil, tüm Türkiye’yi artık geri dönülmez bir yola sokmuştur.”

  Çakabey tam not aldı
  İzmir’in yeni gemileriyle ilgili görüşleri alınan Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Başkanı Yusuf Öztürk, “Ortaya çıkan şey harika. Karbon kompozit olarak yapılan yolcu gemisinin en büyüğü. İzmir’e yakışan bir şey olmuş. İzmirliler bunu çok beğenecektir. İlk izlenimler de öyle zaten. Hayırlı olsun. İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne böyle bir hizmeti sundukları için teşekkür ediyorum” dedi.

  Gemi Mühendisleri Odası İzmir Şubesi Başkanı Prof. Dr. Gökdeniz Neşer ise yeni gemilerin deniz ulaşımında seviye yükselttiğini vurgulayarak şöyle devam etti: “Yeni gemilerimiz kenti içi deniz ulaşımında kentlininin çoktandır beklediği düzey yükselişini sağlayacak. Bir yandan da gemi inşa sanayimize çığır atlatacak bir proje. İzmir bir kez daha teknoloji dahil her anlamda tutuculuktan uzak, yeni olanı kolayca benimseyen, yenilikçi öncü bir kent olduğunu kanıtladı. Bu proje, diğer kıyı kentlerimiz tarafından da örnek alınacaktır. Bizim dileğimiz deniz ulaşım ağımızın kent içini aşan, banliyömüzü aşan, şehirlerarası, başta Yunanistan olmak üzere uluslararası boyuta ulaşması. Bu çağdaş filoyla da bunu başarabileceğimizi düşünüyorum. Ayrıca İzmirlilerin, gezegenimizin de geleceğini düşünerek günlük yolculuklarında deniz ulaşımını kullanmalarını diliyorum.”


  Hedef 27 milyon yolcu

  Yeni gemilerin İzmir’deki ilk yılında, deniz ulaşımından yararlanan toplam yolcu sayısını yüzde 25 oranında arttırması öngörülüyor. En son geminin geleceği 2017 yılında ise bu oranın yüzde 100’e ulaşması bekleniyor. Yani şu anda yıllık 13 milyon 500 bin olan yolcu sayısı ikiye katlanarak 27 milyon kişinin ulaşımda deniz yolunu kullanması hedefleniyor. Bu da kent içindeki trafik yükünü büyük ölçüde rahatlatacak.
  Özel malzemeden yapılan yeni gemilerin hafif ve daha süratli olması nedeniyle yolculuk süresinin kısalmasıyla; ulaşımda entegrasyon kapsamında uygulanan 90 dakika boyunca sınırsız binişlerle deniz kullanımının artacağı da düşünülüyor.

  13 geminin ismini İzmirliler koyacak
  Karbon kompozit malzemeden üretilen 15 gemiden ilkinin ismi “Çakabey”, ikincisinin ismi ise İzmir’in kurtuluş günü olan “Dokuz Eylül” olarak belirlendi. Geriye kalan 13 geminin isimleri ise İzmirlilerin önerileri doğrultusunda konacak. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin web sitesinde oluşturulacak bölümde önerilerini belirten İzmirliler, gemilerin isimlerini de belirlemiş olacak.

  Dört geminin yapımı sürüyor

  Yalovada yapımı süren 4 gemiden birinin gövdesi bitti donanım aşamasında, diğer üç geminin ise gövde imalatı devam ediyor.

  İki gemi dış körfeze
  İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin sipariş ettiği 15 gemiden 13’ü iç körfezde sayıları arttırılacak iskelelerden seferlerini sürdürürken, daha süratli olarak üretilecek iki gemi de dış körfezde Güzelbahçe, Karaburun, Eski Foça ve Urla’ya seferler gerçekleştirmeye başlayacak. Bu seferlerde Konak-Eski Foça arasının en fazla 1 saatte kat edilmesi öngörülüyor.

  Her türlü konfor düşünüldü
  Yeni gemiler katamaran gövde tipinde olacak.
  Yapı ana malzemesi, çelikten daha sağlam, alüminyumdan daha hafif, dayanıklı, daha uzun ömürlü, işletme maliyetleri düşük ‘karbon kompozit’ malzemeden olacak.
  13 adet geminin işletme hızı (saatte) 18 deniz mili, 2 adet geminin işletme hızı saatte 30 deniz mili olmak üzere 15 adet gemi inşa edilecek (Mevcut gemilerin hızı saatte 9-10 deniz mili)
  Gemilerin tam elektronik kontrol sistemi ve manevra yeteneği olacak. Bu sayede gemilerin iskelelere yanaşma ve ayrılmaları çok kısa sürede gerçekleşebilecek.
  Gemiler iç ve dış körfez taşımacılığında İzmir’in ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde planlandı.
  Gemilerin boyları 38 metre, enleri ise 11,5 metre olacak
  Konforlu ve ergonomik oturma koltukları ile geniş koltuk arası mesafesi (diz mesafesi) olacak.
  İç körfez gemileri 420, dış körfez gemileri 400 kişi kapasiteli olacak. Gemilerde ayrıca fiziksel engelliler için araçlarına uygun yer olacak.
  Gemilerde büfe ve soğuk–sıcak içeceklerin satıldığı otomatik satış büfeleri (snack) bulunacak
  Gemilerin ön tarafında yolcuların hızlı iniş-binişlerini sağlayacak genişlikte, engelli vatandaşların yardımsız olarak kullanımına uygun kaptan tarafından otomatik olarak kumanda edilecek rampalar bulunacak.
  Gemilerde bebek bakım masası da bulunacak.
  Normal tuvaletler ve engelli tuvaleti bulunacak
  Gemi ergonomisi engelli vatandaşlar ve çocuk arabalarının kullanımına uygun olarak yapılandırılacak
  Gemilerde gerekli yerlerde, görme engellilerin okuyabileceği şekilde kabartmalı (Braille Alfabesinde yazılmış) uyarı ve yönlendirme işaretleri olacak.
  Gemiler iki katlı olacak. Birinci kat kapalı alan, ikinci kat kapalı ve açık alanlı olacak.
  Gemide bisiklet parkları bulunacak. Böylece bisiklet kullanıcıları da gemilerde daha rahat bir yolculuk yapabilecek.
  Gemiye binecek yolcuların evcil hayvanlarını taşıyabilmeleri için en az 3 adet birbirinden bağımsız evcil hayvan kafesi bulunacak.
  Yolcuların bavul ve çantalarını koyabilecekleri bavul rafı ve alanları olacak
  Yazın terletmeyecek, kışın üşütmeyecek derecede iklimlendirilmiş (klimalı) kapalı yolcu salonları oluşturulacak.
  Gemiler, kurulacak bir merkezden ‘Filo işletme Sistemi’ ile kontrol ve denetim sağlanarak yönetilecek. Aynı sistem aracılığıyla gemideki ve kıyı birimlerinde bulunan ekranlar vasıtasıyla yolcuların bilgilendirilmesi sağlanacak. Gemide ayrıca TV yayınları da izlenebilecek.
  Gemilerde kablosuz internet donanımı bulunacak.
  Gemilerin bakım/onarımlarının sorunsuz gerçekleştirilmesi için ihale kapsamında yedek parçalarının alımı da gerçekleştirilecek.

  Ýzmir Büyükþehir Belediyesi

  İzmire 15 yeni gemi alan büyüksehir belediyesi ilk gemiyi izmire getirmiş.. Ayrıca 3 adette arabalı vapur alındı. Onlarında yapımı devam ediyor.. Bunun dısında İzmirin mevcut gemileri eskidiginden dolayı seferlerden cıkarılacakmıs..
  Last edited by TC MERT 101; 5th December 2014 at 15:11.

 2.   
   
 3. #2
  Moderator

  Status
  Offline
  Join Date
  Aug 2013
  Posts
  1,126
  Liked
  302 times
  Blog Entries
  1
  Rep Power
  5

  Default

  Körfezin ikizleri

  İzmir Körfezi’ni hızlı ve modern yolcu gemileriyle donatmak için yola çıkan Büyükşehir Belediyesi’nin sipariş verdiği 15 yeni yolcu gemisinden ikincisi de tamamlandı. Deneme seferlerine başlayan Dokuz Eylül, resmi izin süreçlerinin ardından hizmete girecek.

  İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin deniz ulaşımının geliştirilmesi amacıyla sipariş verdiği ve Yalova’da üretilen 15 yeni yolcu gemisinden ilki olan Çakabey’in ardından, ikinci gemi Dokuz Eylül de Körfez’le buluştu. İzmir Körfezi’nde deneme seferleri yapan Dokuz Eylül, resmi onay süreçlerinin tamamlanmasının ardından yolcu taşımaya başlayacak. Mevcut gemilere göre çok daha hızlı ve konforlu hizmet veren yeni gemilerin ikincisinin de hizmete girmesiyle, taşınan yolcu sayısı artacak, sefer süreleri kısalacak.

  Üç ayda bir gemi

  İzmir Körfezi’nde hizmet veren tüm filoyu yenilemek üzere yola çıkan İzmir Büyükşehir Belediyesi, 117 milyon Euro’ya 15 yeni yolcu gemisinin siparişini vererek bu alanda kent tarihinin en büyük yatırımına imza attı. Yalova’da üretimi süren gemilerden ikisi tamamlandı. Üretim planına göre bundan böyle her üç ayda bir yapımı tamamlanacak gemilerden biri hizmete alınacak. Yeni gemiler, savunma, havacılık ve uzay teknolojisinde kullanılan karbon kompozit malzeme ile üretilen ve bu özelliği ile dünyada yapılan ‘en büyük yolcu gemileri’ olma özelliğini taşıyor.

  İzmir Büyükşehir Belediyesi, yeni yolcu gemilerinin yanı sıra, 450 yolcu ve 64 otomobil kapasiteli 3 adet arabalı yolcu gemisi için de ihaleyi kazanan firma ile geçtiğimiz günlerde sözleşme imzaladı. 82 milyon liralık yatırımla hizmete girecek yeni arabalı yolcu gemileri, engellilerin kullanımına uygun olacak. Bostanlı-Üçkuyular hattında yolculuk süresi 30 dakikadan 15 dakikaya inecek.

  İsim belirleme anketi devam ediyor

  İzmir Büyükşehir Belediyesi yeni yolcu gemilerinden birincisinin adını ilk Türk Amirali “Çakabey”, ikincisinin adını ise İzmir’in kurtuluş günü olan “Dokuz Eylül” olarak belirledi. Geriye kalan 13 gemi ve 3 arabalı yolcu gemisinin ismini İzmirlilerin belirlemesi için düzenlenen anket İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin resmi internet sitesinde (?zmir Büyük?ehir Belediyesi - Anasayfa) devam ediyor.

  Haberler | Körfezin ikizleri

  2.gemimizde gelmiş. Geriye 13 tane daha yolcu gemisi kaldı. Ayrıca 3 tane de araba vapuru gelecek..
  Last edited by TC MERT 101; 5th December 2014 at 14:59.

 4. #3
  Moderator

  Status
  Offline
  Join Date
  Aug 2013
  Posts
  1,126
  Liked
  302 times
  Blog Entries
  1
  Rep Power
  5

  Default

  İzmir ‘Atatürk’e Kavuştu

  İzmir Körfezi'nde deniz ulaşımının yaygınlaştırılması amacıyla sipariş verilen katamaran tipi 15 gemiden 3'üncüsü olan ve düzenlenen anketle "1881-Atatürk" adı verilen gemi, üretici firma tarafından teslim edilmesinin ardından İzmir'e getirildi. Üretici firmanın daha önce teslim ettiği 2 gemiye "Çakabey" ve "Dokuz Eylül" adları verilmesinin ardından geriye kalan 13 yolcu gemisi ile 3 feribota konulacak isimler için düzenlenen ankette, en fazla oyu alan "1881-Atatürk" adının verildiği gemi, Pasaport'ta kıyıya bağlandı.

  İzmirliler, kıyaya bağlı gemiye yoğun ilgi gösterdi. Kordon'da yürüyüş yapan vatandaşlar, modern yapısı ile ilgi odağı olan geminin önünde fotoğraf çektirdi.

  HIZLI VE KONFORLU

  Körfezdeki yolcu taşımacılığını saatte 18 mil süratle daha hızlı hale getirecek gemi, 420 yolcu kapasitesine sahip bulunuyor.

  Kablosuz internetten TV yayınına kadar bir çok konforu barındıran gemi, engelliler için de özel düzenlemeler yapılmış durumda. Görme engelliler için gerekli yerlerde kabartmalı uyarı ve yönlendirme işaretleri ile fiziksel engellilerin araçlarına uygun yerler bulunan gemide, şehir içi bisiklet kullanımını da özendirmek amacıyla bisiklet park yeri bulunuyor.
  Gemide ayrıca, yolcuların evcil hayvanlarını taşıyabilmeleri için birbirinden bağımsız evcil hayvan kafesleri yer alıyor.

  Yeni gemi, yapılacak kontrollerin ardından İzmir Körfezi'nde hizmete alınacak.

  Ýzmir ‘Atatürk’e kavuþtu: Körfez’de yeni süper katamaran

  3. gemi de gelmiş , gemiler gelmeye devam ettikce İzmir körfezinde deniz ulasımı da hızla gelişecek
  Last edited by TC MERT 101; 5th December 2014 at 15:00.

 5. #4
  Moderator

  Status
  Offline
  Join Date
  Aug 2013
  Posts
  1,126
  Liked
  302 times
  Blog Entries
  1
  Rep Power
  5

  Default

  Soma isimli 4.gemi de İzmire geldi Geriye 11 tane kaldı. 3 tane de araba vapuru gelecek

 6. #5
  Moderator

  Status
  Offline
  Join Date
  Aug 2013
  Posts
  1,126
  Liked
  302 times
  Blog Entries
  1
  Rep Power
  5

  Default

  Dario Moreno körfezle buluştu

  İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin deniz ulaşımının geliştirilmesi amacıyla sipariş verdiği 15 yeni yolcu gemisinden 5.si olan ve ünlü müzik adamı Dario Moreno’nun isminin verildiği yeni gemi kente geldi. Dario Moreno’nun muayene ve kabul işlemlerinin ardından Bostanlı-Konak hattında hizmet vermeye başlayacağı bildirildi. Öte yandan, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin daha önce sadece Konak-Karşıyaka hattında çalıştırdığı yeni gemiler, bugün (11 Nisan Cumartesi) itibariyle Bostanlı-Konak hattında da çalışmaya başladı. İlk etapta bu seferlerin Çakabey ve (kabul işlemlerinin ardından) Dario Moreno tarafından gerçekleştirileceği açıklandı.

  Son teknoloji yolcu gemileri
  İzmir’in yeni yolcu gemileri katamaran gövde tipinde. Yapı ana malzemesi, çelikten daha sağlam, alüminyumdan daha hafif, dayanıklı, daha uzun ömürlü, işletme maliyetleri düşük ‘karbon kompozit’. Karbon kompozit savunma, havacılık ve uzay teknolojisinde kullanılıyor.
  Gemilerin boyları 39 metre, enleri ise 11,6 metre. İç körfez gemileri 420 kişi kapasiteli. Gemilerde vatandaşların yolculuk esnasındaki ihtiyaçlarının giderilmesi için büfe ve soğuk–sıcak içeceklerin satıldığı otomatik satış büfeleri, minik yolcular için bebek bakım masası, görme engelliler için gerekli yerlerde, kabartmalı (Braille Alfabesinde yazılmış) uyarı ve yönlendirme işaretleri ile fiziksel engellilerin araçlarına uygun yer bulunuyor. Bisiklet kullanıcılarının da yeni gemileri rahatlıkla kullanabilmeleri için bisiklet parkları var. Gemiye binecek yolcuların evcil hayvanlarını taşıyabilmeleri için birbirinden bağımsız evcil hayvan kafesleri oluşturuldu.
Bookmarks

Posting Permissions

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts
 •  
SkyScraperLife.Com 2006-2017

World Building Database

Download: Fast, Fun, Awesome - Web Stats