Page 1 of 24 1234511 ... LastLast
Results 1 to 5 of 118

Thread: Turkish Automotive thread!!

 1. #1
  Junior Kenan

  Status
  Offline
  Join Date
  Sep 2006
  Location
  Uchi mama!
  Posts
  152
  Liked
  0 times
  Rep Power
  11

  Default Turkish Automotive thread!!

  Everything related to cars etc belong in here!!

  Turkey to produce Edonis in Izmir, it will cost 1.2 million dollars!

  1.2 MİLYON EUROLUK OTO TÜRKİYE'DE ÜRETİLECEK
  Edonis Türkiye'de üretilecek!

  Dünyanın en pahalı araçlarından biri olan Edonis, sipariş üzerine İzmir'de üretilecek. Motor ve şasisi İtalya'dan gelecek otomobilin yüzde 50'si yerli olacak. İstanbul ve Ankara'dan talibi olan Edonis'in fiyatı 1.2 milyon euro.

  Lüks otomobil tutkunlarına müjde... Dünyanın en performanslı ve en pahalı araçlarından biri olan Edonis, artık Türkiye'de üretilecek. Türk girişimci Ali Canko ile İtalyan B Engineering'in ortak şirketi tarafından İzmir'de ortaya çıkacak süper lüks otomobilin yüzde 50'sini yerli parçalar oluşturacak. Edonis'in motor ve şasisi ise İtalya'dan ithal edilecek. Aracın, Türkiye fiyatı 1.2 milyon euro olacak. Edonis için şimdiden İstanbul, İzmir ve Ankara gibi büyükşehirlerden talepler gelmeye başladı bile.

  Üretim ve ihracatta tarihi rekorları altüst eden otomotiv sektörü bir ilke daha hazırlanıyor. Devlerin üssü haline gelen Türkiye şimdi de çok özel bir otomobile imza atacak. "Sıradışı modeler" kapsamında yer alan ve sınırlı sayıda üretilen Edonis, İzmir'de de üretilecek.

  İtalyanlar'ı ikna etti
  Hikayenin baş aktörü ise 25 yıldır italya'da yaşayan işadamı Ali Canko. Aslen mühendis olan Canko, uzun süredir Edonis'in üretilmesi için B Engineering'i ikna etmeye çalışıyordu. Türkiye'deki potansiyelin büyüklüğünü İtalyanlar'a en sonunda kabul ettiren Ali Canko en sonunda yüzde 23'ü kendine ait olan bir şirket kurdu ve üretim için düğmeye bastı.

  Edonis'i zengin müşterilerden sipaşi almak için Türkiye'ye tanıtım amaçlı getirdiklerini söyleyen Canko, "Bu sıradışı otomobilin iyi bir piyası var. Büyük şehirlerde tanıtım turuna başlıyoruz. TCT otomotiv organizasyonumuzu gerçekleştiriyor. İlk olarak Cuma günü İzmir'de aracı sergileyeceğiz" diye konuştu.

  "Sırada İstanbul ve Ankara var" diyen Canko, projeyle ilgili olarak şunları aktardı:

  "Ankara'dan 2-3 talep geldi. Road show'la özel müşterilere Edonis'i göstereceğiz. Tüm dünyada Edonis'ten sadece 21 adet üretilecek. Türkiye'de en azından 2-3 kişinin bu aracı alabileceğini düşünüyorum. Aracın motor ve şasisi dışındaki tüm parçaları ülkemizde üretilecek. Böylece yüksek vergiler nedeniyle Türkiye'ye 2 milyon euronun üzerinde ithal edilecek otomobil, 1.2 milyon euroya malolmuş olacak." 2.   
   
 3. #2
  Junior Kenan

  Status
  Offline
  Join Date
  Sep 2006
  Location
  Uchi mama!
  Posts
  152
  Liked
  0 times
  Rep Power
  11

  Default

  Hattat will produce in 2007 the "second" 100% Turkish manufactured car:

  İlk yerli otomobil Hattat 2007´de

  Yazan: abdullah Tarih: 07 Haziran 2006 12:04:52

  Halen Tofaş, Renault, Ford gibi markalara direksiyon, fren aksamı gibi yedek parçalar üreten Hattat grubu, bünyesindeki Hema Endüstri ile, 2007’ye kadar ‘halk tipi’ tabir edilen ucuz otomobil üretecek.

  Türk otomotiv endüstrisi, son 10 yılda önemli gelişmeler göstererek ihracatta tekstilden sonra ikinci sektör olmayı başardı.

  Otomotiv yan sanayii yüzde 80’lere varan oranlarda yerli üretim kapasitesine ulaşmasına rağmen Türkiye henüz yerli bir otomobil markasına sahip değil. Şimdiye kadar yerli oto geliştirme girişiminde istenilen sonuca ulaşılamadı. Son dönemde enerji ve endüstri yatırımlarıyla adından söz ettiren Hattat Holding, otomotiv yan sanayiindeki birikimini yerli otomobil üretmek için devreye sokmaya hazırlanıyor. Halen Tofaş, Renault, Ford gibi markalara direksiyon, fren aksamı gibi yedek parçalar üreten grup, bünyesindeki Hema Endüstri ile, 2007’ye kadar ‘halk tipi’ tabir edilen ucuz otomobil üretecek. İstanbul Çerkezköy’deki tesislerinde altyapı hazırlıklarına başlayan firma, binek ve ticari araç konseptinde üretim hedefliyor.

  Yaklaşık bir yıldır Çin, Japonya, Avrupa ve Amerika gibi otomotivde öne çıkan ülkelerde incelemelerde bulunan Hema mühendisleri, Türkiye’de daha önce üretilmemiş özgün bir tasarım arayışı içinde. Hattat Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Hattat, Valtra ve Universal markalı traktörlerin üretildiği firma bünyesinde otomobil şirketinin kurulduğunu belirtiyor. İlk etapta bu şekilde üretim yapılacağını anlatan Hattat, uzun vadede ise ayrı bir şirket kurulacağı bilgisini veriyor. Hattat’ın verdiği bilgiye göre, firma İngiltere’de faaliyet gösteren bir döküm fabrikasını satın aldı. Tesis bütün ekipmanlarıyla sökülüp Türkiye’ye getirilecek. Şu anda sökümü süren ve yaklaşık iki ay içinde montajı tamamlanacak olan fabrika, Türkiye’nin ikinci büyük üreticisi olacak. Firma, otomobil fabrikası için de aynı yöntemi uygulayacak. Mehmet Hattat, Avrupa’da kapanmaya yüz tutmuş çok sayıda otomobil fabrikası bulunduğunu ve bunlardan anlaştıkları bir tanesini satın alıp Türkiye’ye kuracaklarını belirtiyor. Hattat, amaçlarına uygun yapıdaki birkaç firmayla satış görüşmelerinin sürdüğünü belirtiyor. Hattat, “Üretimde herhangi bir yerli ve yabancı ortak düşünmüyoruz. Avrupalı ve Amerikalı otomotiv şirketleriyle satış görüşmelerimiz var.” bilgisini veriyor. Otomotiv, turizm ve enerji sektörlerine büyük önem verdiklerini ifade eden Hattat, “Buralarda büyümek istiyoruz. Bu alanlar bize güç katacak.” şeklinde konuşuyor. Hema TRW Otomotiv Direksiyon Sistemleri Genel Müdürü Şevket Tüken de ‘Hattat’ markasıyla üretilecek otomobil için 100 milyon dolarlık bir yatırım öngörüldüğü bilgisini veriyor. Fabrikanın çok kısa bir süre sonra devreye gireceğini belirten Tüken, bu yıl deneme üretimine başlayacaklarını açıklıyor. Tüken, üretimin montaj şeklinde başlayacağını, daha sonra ise tamamen kendi üretimleri olan bir otomobili piyasaya süreceklerini kaydediyor. Firma, motor ve ana parçalar haricindeki aksamları kendisi üretmeyi hedefliyor. Şevket Tüken, Batı Karadeniz’deki metan gazı üretimini öncelikle elektrik elde etmek için kullanacaklarını, daha sonra otomobil yakıtı olarak değerlendirebileceklerini belirtiyor. Holdingin 2010’a kadar 1 milyar dolar ciro hedeflediğini ifade eden Tüken, yeni yatırımlarla 30 şirket arasında yer almayı amaçladıklarını vurguluyor. Hattat Holding, Silahlı Kuvvetler’in tank modernizasyonuna da talip. Holdingin Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Hattat, 3 bin M60 tankının İsrailli firma tarafından tanesi 4,5 milyon dolara modernize edildiğini, kendilerinin ise aynı işi 1,5 ile 2 milyon dolara yapabileceğini vurguluyor.

  Yerli oto üretimi sonuçsuz kaldı

  Yerli otomobil geliştirme girişimi 1950’lerden bu yana sürüyor. Devlet Demiryolları tarafından 1961’de bütün parçaları yerli olarak üretilen ‘Devrim’ markalı otomobil, halka tanıtıldığı sırada benzini bittiği için yürütülememiş ve üretimi durdurulmuştu. Daha sonra Koç Grubu tarafından piyasaya sürülen Türk otomobili Anadol, bantlara veda ettiği 1984’e kadar 62 bin 543 adet üretilerek yerini sac karoserli Ford Taunus’a bıraktı. 1999 yılında Jet-Pa Holding’in büyük kampanyalarla kamuoyuna duyurduğu ‘İmza 700’ adını alacak son yerli otomobil girişimi de başarısızlıkla sonuçlanarak sadece bir isim olarak hafızalarda kaldı.
  kaynak: http://www.otodefteri.com/haberbak.php?id=171

 4. #3
  Junior Kenan

  Status
  Offline
  Join Date
  Sep 2006
  Location
  Uchi mama!
  Posts
  152
  Liked
  0 times
  Rep Power
  11

  Default

  FIAT LINEA:

  Born in Bursa for export to Europe, the Fiat Linea is making its first appearance at the Istanbul AutoShow. At one of the AutoShow’s most impressive stands, Fiat will be introducing visitors to its new models and in particular, to Fiat Linea, presenting auto enthusiasts with a young and dynamic brand image.

  Fiat will be emphasizing its brand values at the Istanbul AutoShow, to be held November 2-12 at Istanbul’s CNR Expo Center. Amid a dramatic décor staged in Hall 5, a space of 1,566 m2, visitors will discover the perfection of Italian design, along with the sophisticated technology and high environmental sensitivity of Fiat products.

  The simple and geometric lines of the Fiat display, the walls and floors of the stand dominated by white, will be a crowning glory to the design and look of the vehicles on show, combining a visually impressive, youthful, dynamic, sporty presentation with a zesty and outgoing Italian style.


 5. #4
  Junior Kenan

  Status
  Offline
  Join Date
  Sep 2006
  Location
  Uchi mama!
  Posts
  152
  Liked
  0 times
  Rep Power
  11

  Default

  A reportage with Ali Canko about Edonis (In Turkish):

  "Vergiler düşsün yüzde 100 yerli otomobil üreteyim"
  B. Engineering’ten Ali Canko, vergi oranlarının düşmesi halinde tamamen yerli yapım spor otomobil üreteceğini söylüyor.
  26.11.2006


  Puan Verin 185 Kişi
  9,43
  Otomobil sohbetlerinde laf dönüp dolaşır ve konu yerli otomobil üretimine gelir. Hindistan ve Endonezya gibi ülkelerin kendi ülkelerine ait markaları olması hep bir burukluk olarak hissedilir. Toplamda 21 adet üretilecek 720 HP’lik Edonis’i üreten B. Engineering’ten Ali Canko yerli üretim bir spor otomobil projesi üzerinde çalıştıklarını belirtiyor.

  Arabam.com: Edonis’ten başka projeleriniz var mı?

  Ali Canko: Türkçe isimli bir spor otomobil projemiz var. Neredeyse bitme aşamasında olan bu otomobil Edonis’e göre çok daha ulaşılabilir fiyatlı bir spor otomobil olacak. Fabrika çıkış fiyatı 17.000-25.000 Euro arasında olacak bu otomobilin fiyatı vergiler yüzünden artacak.

  arabam.com: Bu otomobilde yerli malzeme kullanımı olacak mı?

  Ali Canko: Bizim hedefimiz bu otomobili en az yüzde 60 yerlilik oranıyla üretmek. Eğer vergi oranları daha düşük olursa %100 yerli olarak üretmeyi istiyoruz. Türkiye’de Türkçe isimle ve tamamen yerli üretim bir otomobil olmaması beni çok rahatsız ediyor. Yıllarca yurtdışında çalıştım Neden Türkçe isimli bir otomobilimiz olmasın. Artık Türkçe isimli ve yerli üretim bir otomobil üretilmesini gerektiğini düşünüyorum.

  arabam.com: Bu otomobil için nasıl bir isim düşündünüz?
  Ali Canko: Otomobile “Paşa” ismini vermeyi düşünüyoruz. Donanım seçeneklerine göre 650-900 kg arasında değişen bir ağırlığa sahip olacak. Otomobil, sahibinin isteklerine göre kişiselleştirilecek. Örneğin bir kullanıcı otomobilin şasisinin hangi malzemeden üretileceğini kendisi seçecek. Tubular şasili otomobilde çelik, molibden çelik ve alüminyum olmak üzere üç farklı malzeme tercihi yapılabilecek. Arkadan itişli ve ortadan motorlu otomobilde motor ve şanzıman seçenekleri de kullanıcı isteğine bağlı olacak. En küçüğü 2.0 litre 4 silindirli ve en büyüğü 3.2 V6 olmak üzere çeşitli motor seçenekleri otomobile adapte edilebilecek.

  arabam.com: Servis ve yedekparça sorunu ne olacak?

  Ali Canko: Mekanik aksam ve motoru bilinen üreticilerin ürün gamından almayı hedefliyoruz. Böylece bu sorunu büyük oranda çözmüş olacağız.

  arabam.com: Son yıllarda hibrid araçlar gündeme geliyor. Sizin de böyle tarzda çalışmalarınız var mı?
  Ali Canko: Evet. 9 Eylül Üniversitesi Prof. Dr. Erol Uyar ve İzmir Büyükşehir Belediyesi ESOT Genel Müdürlüğü’yle birlikte bir hibrid toplu taşıma aracı projesi üzerinde çalışıyoruz. Bu araçta yakıt olarak doğalgaz ve elektrik kullanılacak.
  a picture of another model(?) called Pasa (pasha):


  some pictures while being manufactured (?): 6. #5
  Junior Kenan

  Status
  Offline
  Join Date
  Sep 2006
  Location
  Uchi mama!
  Posts
  152
  Liked
  0 times
  Rep Power
  11

Page 1 of 24 1234511 ... LastLast

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts
 •  
SkyScraperLife.Com 2006-2017

World Building Database

Download: Fast, Fun, Awesome - Web Stats